Gençlik ve Spor Bakanlığı'na Kredi ve Yurtlar Kurumu bu yıl için kyk burs ve kredi başvurularını almaya başladı. Kyk yurt başvuruları bittiği gibi burs-kredi başvuruları başladı. Şuan E-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Ara sınıflarında başvuru yapabileceğini belirtirken unutmamak gereken bir şeyde burs başvuru yapıyorsunuz eğer size burs uygun görülmezse kredi olarak aylık 475 TL alacaksınız. Önümüzde yıl içinde Cumhurbaşkanının yaptığı açıklama ile 500 TL olacağını biliyoruz.

15 Ekim'de başlayan başvurular 21 Ekim'de son bulacaktır. E-devlet üzerinden başvurular yapılacağı için internet üzerinde oluşabilecek yoğunluk nedeniyle son güne bırakmamanızı tavsiye ederiz.

KYK burs-kredi başvuruları açıklandıktan sonra üniversitenizin içinde bulunan Ziraat Bankası veya o dönem için Ziraat Bankasına tahsil edilen yerlerden Ziraat Bankasına hesap açtırıyor ve kartlarınızı alıyorsunuz.

2018 KYK Kredi ve Burs Ücretleri

  • Önlisans ve lisans burs ve kredi ücreti 500 TL 
  • Yüksek lisans burs ve kredi ücreti 1000 TL 
  • Doktora burs ve kredi ücreti 1500 TL

Kyk Krediniz veya Bursunuz Ne Zaman Yatırılıyor?

Öncelikle krediniz veya bursunuz belirli günlerde yatıyor. TC Kimlik numaranızın son hanesine göre ayın 6'sı ile 11'i arasında kredi-bursunuz yatacaktır. İlk defa alanlar burs-kredi alanlar için ilk üç ay paranız yatmıyor 3. ayın sonunda toplu olarak paranız yatırılacaktır.

Kyk Krediniz veya Bursunuz için Nakit Avans Nedir?

Nakit avans hesabınızın içinde 400 TL olarak sınırlandırılmıştır. Kredi kartı değildir. Nakit avans ile paranız bittiğiniz hesabınızda harcayabileceğiniz bir paradır. Nakit olarak çekilmez.

Kyk Krediniz ve Bursunuz için Kredi Kartı Çıkarılır mı?

Evet, kredi kartı başvurusu hemen hemen her öğrenciye çıkmaktadır. Limit 500 TL'dir. Nakit olarak belli bir ücreti çekebiliyorsunuz.

KYK'dan Burs Almak İçin Öncelikli Olanlar Kimlerdir?

Şehit bekar ise kardeşi, şehit evli ise çocuğu, gazi bekar ise kendisi ve evli ise çocukları, %40 engelli olan öğrenciler öncelikli olarak burs almaya hak kazanır.

Bankkart Hakkında

Kredi Kartı Limiti 

• Bankkart Genç’in ön yüzü banka kartı arka yüzü kredi kartı özelliğindedir. Kredi kartı özelliği ile anlaşmalı üye işyerlerinde taksitli alışveriş yapabilir, puan kazanabilir, kampanyalara katılabilir ve birbirinden cazip Bankkart Combo indirimlerinden yararlanabilirsiniz. Kartınız ücretsizdir. Detaylı bilgi için https://www.bankkart.com.tr/kartlar/combo-kartlar/bankkart-genc adresini ziyaret edebilirsiniz.


Harçlık Avans 

• Harçlık Avans, KYK’dan burs / öğrenim kredisi alan üniversite öğrencilerinin Bankkart Genç’lerine tanımlanan, hesabınızda para bulunmasa bile sadece alışverişlerde kullanabileceğiniz faizsiz / masrafsız bir alışveriş limitidir. Detaylı bilgi için https://www.bankkart.com.tr/kart-ozellikleri/banka-karti-ozellikleri/harclik-avans adresini ziyaret edebilirsiniz.

Önemli Uyarı: Kredi Kartı Limiti ve Harçlık Avans tanımı 18 yaş üstü müşterilerimiz için yapılabilmektedir.