Bloglar, harcanan emek üstüne yükselen, en samimi ve içten internet kaynakları. Niş sitelerin aksine aşırı resmiyetten uzak, forumların aksine bilgi kirliliğiyle dolup taşmayan değerler… Blog yazarları, yazma sebepleri ne olursa olsun, ortaya koydukları bu eserin daha fazla ilgi görmesi için çeşitli yollar deniyorlar. Sosyal medyada aktif olmadan çeşitli mecralara reklam vermeye kadar birçok atılımda bulunuyorlar. Blog yazarlarına fikir verebilecek, yeni ziyaretçiler alıp SEO verilerini de iyileştirebilecek, Türkiye’de çokta yaygınlaşmayan üç kaynaktan bahsetmek istiyoruz. Henüz denemediğiniz varsa, bir adım atınız, eğer memnun kalırsanız denemesi bedava…
Yazarkafe, Hürriyet tarafından yürütülen bir çalışma. Bumerang üyesi olduktan sonra, üyelik tipiniz de elveriyorsa, Yazarkafe’ye içerik gönderebiliyorsunuz. İsterseniz reklamları yayınlamayın ve yalnızca Yazarkafe’yi kullanın. Bulunan kategorilerin herhangi biri için içerik gönderebilirsiniz ve okuyucu görsel, başlık ve özet ile tatmin olursa sayfanıza gelir… Arama sonuçlarında etkisini rahatlıkla göreceksiniz.
Stumble Upon, Türkiye’de en az bilinen kaynaklardan bir başkası. Son derece kolay bir yapısı mevcut. Üyeliğiniz sonrasında farklı kategorilerden birini seçip içerik linkinizi yapıştırıyor ve ardından dilerseniz etiketleri girip kullanılan dili seçiyorsunuz. Kullanımı ABD ağırlıklı olduğu için, özellikle İngilizce içerikler yoğun rağbet görüyor. İçeriği beğenen kullanıcılar, dilerlerse içeriğinizi işaretleyerek çok daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlıyor.
Blog yazarlarının ve internetten haber okuyanların mutlaka en az bir kez duymuş olabileceği Reddit, küresel birçok olayda hep ilginç paylaşımlara sahne olmuştu. Kim bilir, belki sizin içeriğinizi de aynı kader bekliyordur… Reddit, günde birkaç kez içerik paylaşanları sınırlandırıyor. Bu yüzden haftada birkaç kez kullanmanızı öneririz. Uygun konuyu seçip linkinizi paylaşın ve SEO açısından da yarar arttırmak istiyorsanız, Reddit’in linkiniz için verdiği kısa adresi Twitter, Facebook gibi yerlerde paylaşın.
Özellikle yeni başlayanlar ve henüz bunlardan birini kullanmayanlar için kısaca özetledik. Umarız yararı olmuştur. Türkçe yayıncıların Yazarkafe’yi, İngilizce yayıncılarınsa Stumble Upon’u ivedilikle denemesini öneriyoruz…