Blog sahibisiniz ve “akmasa da damlasın bari” diye bir düşünceniz var; ancak güvenemiyor ya da olumsuz yorumlardan çekinip denemeye kalkışamıyorsunuz reklamları… Deneyebileceğiniz birkaç reklam modelinden bahsetmek istiyoruz, belki hepsi değil; ama en azından biri, sizin bloğunuz için de verimli olacaktır. En azından ümidimiz bu yönde…
Çoğunluğun önerdiği reklam şirketi, aklınıza ilk gelen, yani Adsense. Yayına alabileceğiniz farklı tür ve ebatlardaki banner gösterimi ve tıklanması sayesinde kazanç elde edebilirsiniz; ancak her tip blog kabul edilmiyor ve ayrıca sistemden engellenme olasılığı da mevcut. Kullananlar memnun, belki siz de onlardan biri olabilirsiniz.
Banner gösterimi ve tıklanması konusunda Adsense tüm Dünya’da adeta lider konumunda; ancak banner gösterip beklemek size uygun değilse affiliate (kazanç-satış ortaklığı) ile ilgilenebilirsiniz. Hitap ettiğiniz kesime ve o kitlenin bulunduğu coğrafyaya göre Amazon, Hotels Combined, Gelir Ortakları size önerebileceğimiz üç kaynak. Amazon, yabancı dilde yayın yapıp ABD, Kanada, İngiltere ağırlıklı ziyaretçi sahipleri için ideal bir örnek. Hotels Combined, gezi, seyahat, turizm gibi konuları işliyorsanız deneyebileceğiniz bir sistem. Gelir Ortakları ise Türkiye için en ideal satış ortaklığı programı.
“Hitim çok yok, gelenler de tıklamaz, alışveriş yapmaz, üye olmaz zaten…” diyorsanız, popunder olarak nitelenen reklamları deneyebilirsiniz. PopAds ve PopMyAds, en çok rağbet gören ikili bu alanda. Ziyaretçileriniz herhangi bir şeyi tıkladığında açılan pencereler sayesinde kazanabilirsiniz. Genel olarak kullanıcıları bu tip reklamlardan hoşnut kalmaz; ancak günde bir kez açılan kodları değerlendirerek hem ziyaretçilerinizi fazla üzüp uzaklaştırmaz, hem de çok olmasa bile gelir sağlayabilirsiniz.
Bu üçü de size uygun değilse, webmaster temelli forumlara göz atıp ticaret konularına göz atmanızı öneririz. Siteniz veya bloğunuzda yayınlayabileceğiniz tanıtım yazıları, banner veya link paylaşımı gibi çalışmalar eğer sitenize değer fiyat biçerseniz yararlı olabilir.
Bol kazançlar şimdiden…